Başlığı okuyan herkes, muhtemelen içinden şu cevabı verdi “ tabii ki, ihtiyacımız olduğu zaman..”. Elbette, böyle bir uzman desteğine ve yardımına ihtiyaç hissettiğimizde başvurmalıyız. Peki, öyle mi yapıyoruz ya da öyle mi yapılıyor?
Aile danışmanlığı, aile üyelerinin kendi içlerinde yaşadıkları ve çözümleyemedikleri sorun ve çatışmaları çözmelerine yardımcı olacak olan profesyonel destektir. Bu durumda, aileler kendi üyeleri arasında yaşanan bir sorunu şayet kendi kendilerine çözemiyorlarsa aile danışmanına başvurmalıdırlar. Kısmen böyle oluyor, aileler sorunu çözemediklerinde başvuruyorlar aile danışmanına. Fakat maalesef sorunu çözemediklerini fark ettiklerinde değil; o sorun onları bitirdiğinde ya da bitirmeye başladığında aile danışmanına başvuruyorlar. Bazen de boşanma kararı aldıktan sonra ya da almadan hemen önce son çare olarak..
Her aile her çift pek çok sorun yaşar, bazılarını kendi içinde hallederken bazılarını çözmek için desteğe ihtiyaç duyabilirler. Çoğu zaman sorun temel bir konudadır. Örneğin; bazı eşler hiçbir sorunlarını çözemezler, basit bir konu bile dallanıp budaklanabilir. Böyle durumlarda genel olarak asıl sorun iletişimdir. İletişim sorunu çözüldüğünde çift artık aralarında herhangi bir çatışma yaşandığında bunu sağlıklı bir şekilde çözümleyebilir hale gelecektir. Burada önemli olan; sorunlar ilişkiyi ve bireyleri yıpratmadan, aradaki sevgi ve saygı yitirilmeden yardım arayışına girmektir. Aksi takdirde çiftler birbirlerinden soğumuş, sabrını ve toleransını yitirmiş oluyorlar. Böyle durumda aile danışmanlığı süreci çok daha uzun ve yorucu oluyor aile için. Üstelik artık enerjileri ve umutları tükenmiş olan çiftler süreci tamamlama konusunda da yorgun ve isteksiz oluyorlar. Oysa, zamanında alınan destek hem sorunun daha kolay ve hızlı çözülmesini sağlar hem de daha sonra yaşayacakları sorunlara karşı aile dirençli hale gelir. Aralarındaki sevgi, saygı gibi önemli yapıtaşları da sarsılmamış olur ve üstelik güç kazanır.
Tıpçıların “erken teşhis hayat kurtarır” deyimini biz de şöyle uyarlayabiliriz aslında “erken teşhis aileyi kurtarır”. Aile danışmanlığı son çare değildir.(!) Aile birliğini bitirmek yani boşanmak ya da ayrılmak son çaredir. Aile içi mutluluğunuzu ve huzurunuzu ertelemeyin yoksa tamamen kaybedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın