Aile ve ilişki sorunları arasında maalesef sık rastladığım sorunlardan ikisi; güven problemi ve aldatma. Birbirinin neden ve sonucu olarak ortaya çıkan bu iki sorun ilişkilerde kalıcı hasarlar bırakıyor ve sevgi devam etse dahi telafisi oldukça zor oluyor. Güven problemi, bazen aldatma olmasa dahi yaşanabiliyor. Özgüven eksikliği ya da yaşanmış olumsuz deneyimler nedeniyle bilinçsizce yapılmış genellemelerden kaynaklanabiliyor. Fakat bu yazının ana konusu aldatma olduğu için güven probleminden fazla bahsetmeyeceğim.
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneğinin yaptığı istatistiğe göre; ülkemizde evli erkeklerin yüzde 58’i, evli kadınların ise yüzde %40’ı eşlerini en az bir kez aldatıyor. Üstelik derneğin genel başkanı Cem Keçe’ye göre aslında bu yüzdeler çok daha fazla fakat araştırma sonuçlarına tamamı yansımamış. Bunun nedeninin ise, kişilerin vicdanlarını rahatlatmak için bazı davranışları aldatma olarak görmeme eğilimleri olduğu söyleniyor. Mesela aldatma, kısa süreli bir duygusal yakınlaşma ya da sadece bir yazışma olduğunda kişiler bunun aldatma sayılmadığını iddia edebiliyor. Aynı şekilde tek gecelik ilişkiler de bazen aldatma olarak görülmüyor.
Gerçek şu ki; karşı tarafın haberi ve izni olmaksızın eşlerden ya da partnerlerden birinin bir başkası ile kurduğu cinsel ya da duygusal yakınlaşma aldatmadır. Aldatma pek çok farklı şekilde olabilir. Sürekli ya da tek sefer, internet üzerinden ya da telefon aracılığı ile olabilir. Fakat bu her ne şekilde olursa olsun aldatma olmadığı iddia edilemez.
Peki insanlar neden aldatır? Sürekli heyecan arayışında olan ya da bağlanma sorunu olan bazı bireyleri dışarıda tutarak, genel anlamda kadın için de erkek için de ilgisizlik aldatmalarının birinci nedeni diyebiliriz. Aldatan kadınlardan duyduğum bazı ortak nedenler var. Eşinin kendisi ile iletişim kurmuyor, konuşmuyor olması, eşinden iltifat duymuyor olmak gibi nedenler başı çekiyor diyebilirim. Bunun yanı sıra her iki cins için de; eşiyle yaşayamadığı cinsel deneyimler ve cinsel doyumun olmaması da aldatma nedenleri arasında.
Elbette ki nedeni ne olursa olsun aldatanı haklı çıkaramaz. Fakat genel olarak aldatma nedenleri, beklentilerin karşılanmamasına olarak karşımıza çıkıyor. Evlilikten ya da eşten beklentiler karşılanmayınca o açık dışarıdan kapatılmaya çalışılıyor. Eşler arasında iletişimin olmaması, birbirlerinin beklenti ve isteklerinden haberdar olmamaya neden oluyor. Dolasıyla evliliklerde sağlıklı iletişimin ne kadar önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Bazı araştırmalara göre, evlilik doyumu arttıkça aldatma eğilimi azalıyor. Bu bağlı olarak, eşlerin birbirlerinin beklentilerinin farkında olup bunları karşılamaları aldatma ve aldatılma ihtimalini oldukça düşürüyor diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın