Başarıya giden ilk adım, yapmayı amaçladığımız şeyin ne olduğunu bilmektir.Yapmayı düşünmek ile gerçekten yapmak arasındaki boşluğu kapatmak kimi zaman kolay değildir. Öğrenci koçu bu noktada devreye girer. Öğrenci koçluğu, öğrencilere destek olarak, onların güçlü yanlarını ortaya çıkaran, hayal ve hedeflerine motive bir şekilde ilerlemelerini sağlayan bir süreçtir. Yaşam döngüsünde herkes öyle ya da böyle bir mücadele içerisinde hayatını sürdürmektedir.Herkesin amacı sahip olduğu potansiyelini yükseltmek, motivasyonunu artırmak ve şu an bulunduğu durumdan biraz daha farklı olmak.
Peki ne yaparsak o farkı yakalayabiliriz?
Konsantre olmak. Konsantre olduğumuz an, ne iş yaparsak yapalım, bütün zorluklara rağmen hiç farkında olmadan performansımızı yükseltiriz.Bir öğrencinin sınav başarısı da, bir yetişkinin sunum performansı da, en az bilgisi kadar yaptıklarına konsantre olabilmelerinden kaynaklanır. Zihin bir konuya gerçekten konsantre olduğunda inanılmaz fikirler ortaya çıkarır.İşte bu odaklılıkta alınan kararlara, belirlenen hedeflere ulaşmak için planlanan eylem adımlarını geçekleştirmek için danışan hemen harekete geçer.Dolayısıyla sahip olunan motivasyon, koçluk alan kişilerin, koçluk sürecinde aldıklarını ertelemeden hayata geçirmelerini sağlar.
Farklı bakış açılarıyla bakabilmek. Koçluk almak hem yetişkinlere hem de öğrencilere kendi kendilerine görmekte zorlandıkları farklı bakış açılarını kazandıracaktır. Öğrenciler koçluk süreci boyunca yaşanan farkındalıklarla, hayallerine ve hedeflerine çok daha odaklı ve kararlı bir şekilde ulaşabileceklerdir. Koçluk, değişimin en hızlı yaşandığı en pratik ve en keyifli tekniktir.
Düşünmek. İnsanlar sorularla düşünür. Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup cevaplamak. Koç da, doğru soruları sorarak doğru yanıtları sizin bulmanızı sağlar.
Koçluk psikoterapi ya da danışmanlık değildir. Öğrencinin geçmiş yaşantısıyla ilgilenmez, geleceğe yönelik hedef ve amaçlar üzerinde strateji belirleyerek çalışır. Koçluk kişiye rehberlik etmez, akıl vermez, sadece güçlü ve yaratıcı sorularla bireyin kendi duygu ve düşüncelerini, gerçekten ne istediğini ortaya çıkarmaya çalışır.

Bir Cevap Yazın