Sigarayı deneme, kullanma hatta bağımlı olma durumu ağırlıklı olarak ergenlikte başlıyor. Bu nedenle pek çok aile ergenliğe giren çocuğu için endişeleniyor; “ya sigara ya da benzeri bir madde bağımlılığı olursa..”
Ergen yaştaki çocuklar ya da gençler; arkadaş grubunun etkisi, büyüdüğünü ispatlama, havalı görünme, bulunduğu toplumda kabul görme, herhangi bir konuda yoksunluk çekme gibi nedenlerden sigaraya başlayabiliyorlar. Aileler her ne kadar bilinçli ebeveynler olsa ve kendileri de sigara kullanmıyor olsalar da çocuklarının evin dışında maruz kaldıkları insanlara ve ortamlara bir yere kadar müdahale edebilirler. Dolayısıyla sigara ve benzeri bağımlılıklar maalesef her ergen için dışarıda bir tehlike unsuru olmuş oluyor. Çocukları için endişelenen aileler bu durumla karşılaştıklarında agresif tepkiler verebiliyorlar. Fakat bu, gerginliğe yol açmaktan ve ergenin inatlaşmasından başka bir işe yaramıyor. Peki, aileler sigara kullanan çocuklarına karşı nasıl bir tutum sergilemeli?
Çocuğunuzun sigara kullandığını fark ettiğinizde öncelikle sakin bir şekilde onunla konuşun ve onu sigara kullanmaya iten nedenleri anlamaya çalışın. Neden sigara kullanma ihtiyacı hissettiğini bilmek ona alternatifler sunmanızı sağlayacaktır. Örneğin, yoksunluk hissetmesi onu sigara kullanmaya itmişse öncelikle bu sorununu çözmesine yardımcı olabilirsiniz. Pek çoğu ise arkadaş ortamı nedeniyle kullanmaya başlıyor. Böyle bir etken fark ettiğinizde ona kötü örnek olmayacak arkadaşlar edinebileceği ortamlara girmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, seveceği bir hobi kursuna yazdırmak ya da spora göndermek gibi.. Bu sayede diğer arkadaşlarıyla geçirdiği vakti azaltırken, zaman geçireceği yeni ve kaliteli bir ortam sağlamış olursunuz. Zaten büyüdüğünü ispatlamaya ve özerkliğini kazanmaya çalışan ergene yasaklar koyarak ya da şiddet uygulayarak sigara içmesine engel olamazsınız. Üstelik sizden uzaklaşmasına ve aranızdaki iletişimin zedelenmesine neden olursunuz. Bunun yerine, çocuğunuza sigaranın zararlarından bahsederek ona bir şey olmasından endişelendiğiniz için sigara içmesine üzüldüğünüzü belirtebilirsiniz.
Ebeveynler çocuklarında olumsuz davranış ve alışkanlıklar gözlemlediklerinde onlar için endişelenmenin yanı sıra, çocukları üzerindeki kontrollerini kaybetmiş olmanın da verdiği korkuyla agresifleşebiliyorlar. Bu da ailelerin yanlış davranışlar ve tutumlarda bulunmalarına neden olabiliyor. Böyle durumlarda hem ergen için hem de aile içindeki iletişim ve bütünlüğün zedelenmemesi için profesyonel destek almak yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın