Evlilikte Uyumu Yakalamak İsteyenlere

Uyumlu evlilik dendiğinde akla ne geliyor bilmiyorum ama akademik ortamda pek çok tanımlama, açıklama yapılıyor bu konu hakkında. Bir şeyin ne olduğunu tam olarak açıklayamayınca nasıl ölçülüp biçileceği konusu da havada kalıyor tabi. Bu nedenle önce ne olduğunu anlamak gerekiyor ki bu konuda neler yapılabileceği belirlenebilsin. Evlilikte doyumun olması ve sağlıklı iletişimin olması ile ölçülüyor genellikle evlilik uyumu.  Aslında şu ya da bu şekilde bir çiftin uyumu yakalamış olmaları evliliklerini/ilişkilerini uyumlu hale getirmez mi zaten?

Bir tabir var boşananların ve aile danışmanlığına başvuranların sık kullandığı; “geçinemiyoruz”. Öyleyse, uyumlu çifti “geçinebilen çift” diye basit bir şekilde tanımlayabiliriz. Peki, bu geçinebilen çiftler neyi farklı yapıyorlar da uyumu yakalamış oluyorlar? Bu konuda genel bir görüş var evlilikte olmazsa olmaz 3S kuralı; sevgi, saygı ve sadakat. Bunlardan birinin dahi eksikliği ilişkiyi ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Bunları temel oturttuktan sonra üstüne eklemek gerek birkaç şey kalıyor yalnızca.

Bunlardan biri belki de en önemlisi iletişim. Eğer “iletişim kuramıyorsanız” bu, sorunlarınızı da çözemiyor olduğunuz ve birlikte keyifli vakit geçiremiyor olduğunuz anlamına geliyor genellikle. Doğru iletişim, sorunları çözmenin en önemli yoludur. Bu nedenle aranızdaki iletişimi iyileştirmek beraberinde de birçok probleminizi çözmeniz demek olacaktır. Ayrıca, çiftlerin büyük çoğunluğu arkadaşlık kuramamaktan ve sohbet edememekten de şikayetçi. Oysa, doğru iletişim beraberinde hoş ve keyifli sohbetleri de getirecektir. Birlikte geçirilen vakit de artacaktır.

Evliliklerin bir diğer olmazsa olmazı ise iyi bir cinsel yaşam, diyor uzmanlar. Çiftlerin birbirlerinin beklentilerinin ve hislerinin farkında olması sağlıklı bir cinsel ilişki için oldukça önemli. Söz konusu cinsellik olduğunda çiftler, hem sorunun varlığını kabullenmekten hem de oturup bunu konuşmaktan kaçınıyorlar. Hele bir de iletişim de problemliyse ilişki iyice bir çıkmaza sürükleniyor. Halbuki, çiftler bu konudaki sorunlarını ve beklentilerini birbirlerine aktarabildiklerinde problem çoğunlukla çözülüyor zaten.

Son olarak, evlilikte karşılıklı doyum sağlandığı takdirde uyum da kendiliğinden geliyor diyebiliriz. Birbirinize istek ve beklentilerinizi ifade etmek burada oldukça önem taşıyor. Bireysel olarak hem ilişkiden hem de eşinizden/sevgilinizden ne gibi beklentileriniz var? Bu; sosyal hayatınızla, cinsel yaşamınızla, evde iş bölümü gibi sorumluluklarınızla kısaca ilişkinizle alakalı her konuda olabilir. İlişkide bireyin biyolojik, duygusal, sosyal vs beklentileri ne kadar karşılanıyorsa, kişinin evlilik/ilişki doyumu o kadar yüksek oluyor. Bu bir de karşılıklı sağlanırsa o evlilik/ilişki uyumlu, mutlu bir hale geliyor. Kendimizi en güzel konuşarak, söyleyerek ifade edebiliriz, o da olmuyorsa yazarak. Yeterki, hem ne istediğinizi hem de karşınızdakinin ne istediğini bilin, paylaşın ve karşılayın.

Bir Cevap Yazın