Görüyorum ki ülkemizde insanlar, aslında en çok da kadınlar fedakarlık yapmaya programlı. Belki kollektivist bir toplum olmamızdan, yetiştirilme şeklimizden ya da ailede edindiğimiz rol modellerden… Bir şekilde eşimiz, çocuğumuz, arkadaşlarımız yani sevdiklerimiz için kendimizi hep ikinci, üçüncü plana atıyor, önceliği onlara veriyoruz. Onların ihtiyaçları, onların beklentileri, onların mutlulukları derken kendi ihtiyaç ve isteklerimize duyarsızlaşıyoruz.
İnsanlar sevdiklerinin mutluluğundan onları mutlu etmiş olmaktan elbette mutluluk duyar. Fakat bu sürekli kendimizden feragat etmemize neden oluyorsa bu fedakarlık sağlıksız bir hal almış oluyor. İnsanlar sürekli fedakarlık yaptıklarında farkında olmadan beklentiye girmeye başlıyorlar ve yaptıkları fedakarlıklarla doğru orantılı olarak beklentileri de artıyor. Beklentiler karşılanmayınca da bu kez hayal kırıklıkları başlıyor ve bu karşı tarafa yansıyor sitem olarak, öfke olarak. Hal böyle olunca da bir süre sonra zaten yapılan fedakarlıkların da bir anlamı kalmıyor karşı taraf için. Hatta karşılıklı mutsuzlukla sonuçlanıyor.
Diğer bir taraftan da kendi mutluluğumuzu arka plana atarak başkalarını mutlu edebileceğimiz gibi bir yanılgıya düşüyoruz. Eşimizin, çocuğumuzun mutluluklarına kendimizi adayıp kendi mutluluğumuzu hiçe sayarak onları gerçekten mutlu edebiliyor muyuz acaba? Oysa insan etrafına, içindeki enerji ne ise onu yayar. Yani mutluysak mutluluk yayarız, üzgünsek hüzün, öfkeliysek öfke yayıyoruz. Mesela bir kadın mutluysa, eşini ve çocuklarını zaten mutlu eder çünkü enerjisini en çok onlara yansıtmaktadır. Tam tersi olarak, gergin ve mutsuz bir kadın da bu hali en çok onlara yansıyacağı için hem eşini hem de çocuklarını gerecektir.
Hepimiz zaman zaman sevdiklerimiz için bazı fedakarlıklar yaparız, yapmak durumunda kalırız. Aile içi ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri ya da romantik ilişkilerimiz fark etmez. İlişkiler için zaman zaman bazı fedakarlıklar yapılır. Sağlıksız olan hep tek taraflı olan fedakarlıklardır ve de kendi mutluluğumuza duyarsızlaşmamızdır. Ertelediğiniz ya da ihmal ettiğiniz istek ve ihtiyaçlarınıza dönüp kendiniz için bir şeyler yapma başlayın. Sizdeki pozitif değişim ve mutlu enerji zaten etrafınızdakilere de yansıyacak.

Bir Cevap Yazın