Aşkla başlayan her ilişkide, özellikle ilişkinin başlarında heyecan doruktadır. Fakat ilişkinin ilerleyen zamanlarında özellikle de evlendikten de bir müddet sonra azalarak yok olur. Birlikte vakit geçirmek hatta sadece görmek bile tatlı bir heyecana neden olduğu için çiftler birlikte yaptıkları neredeyse her şeyden farklı bir zevk alırlar. Bu nedenle de genellikle pek çok şeyi birlikte yapmak isterler. Bu ilk etapta oldukça normaldir. Fakat zamanla heyecan azalır ve artık birlikte vakit geçirmek de yapılan her aktivite de eskisi kadar zevkli olmayabilir.
Aşık olma durumu salgıladığımız hormonların stabilitesini değiştiren fizyolojik bir olaydır. Bu fizyolojik değişim bizim daha mutlu hissetmemizi, daha iyimser olmamızı sağlar. Yani hem olumlu duygularımızı ve hislerimizi öne çıkarır hem de onları daha şiddetli ve yoğun yaşamamızı sağlar. Fakat, sevgi ve aşk devam etse de zaman içerisinde bu hormonel faaliyetler normale dönmeye başlayacaktır. Yani eski heyecan yerini alışılmışlığa bırakır. Bir arada olmanın her şeyi birlikte yapmanın eski tadı kalmayabilir. Bu durum, çiftlerin ilişkilerini sorgulamalarına ve ilişkinin artık eksik bir tarafları olduğunu düşünmelerine sebep olur. Oysa, her ilişkinin varacağı nokta aşağı yukarı budur.
Evlilik de ilk etapta ilişkiye yeni bir heyecan katar. Çünkü ilişki boyut değiştirmiştir. Evlilikle birlikte artık çift birlikte yaşamaya başlar, paylaşımlar artar ve cinsellik de ilişkiye dahil olur. Bu gibi etkenler yine heyecanı arttırır ve bu dönem evliliğin “cicim ayları” olarak adlandırılır. Fakat, çift bu sürece de bir süre sonra alışacağı için hormonel faaliyetler de normale dönecek ve “cicim ayları” da sona erecektir.
Peki, heyecan bitince ilişki eskir mi ya da eksilir mi? Elbette hayır. Her ilişkide, her evlilikte bir süre sonra çift hem birbirine hem de sürekli birlikte olmaya alışır. Bu, çok heyecan verici bir durumken sıradanlaşır. Öncelikle bunu kabullenmek gerekir. Bu durum sanıldığı kadar korkunç bir şey ya da ilişkiyi bitiren bir şey de değildir. Bu heyecanı çabuk kaybetmek istemiyorsak birbirini çok sıkmadan o günleri biraz sindire sindire yaşamak gerekiyor. Yani her ne kadar her şeyi birlikte yapmak daha cazip gelse de aslında zaman ayrı vakit geçirip birbirini özlemek evliliğe de ilişkiye de çok iyi geliyor. Romantizm de heyecanı pekiştiren unsurlardan biri ilişkide. Ama tabi ki abartınca onun da bir heyecanı kalmıyor. Zaman zaman yaşanan romantizm daha etkili oluyor. Bunların yanı sıra çiftler bir de birbirleriyle arkadaş olmayı da başarırlarsa heyecan azalsa da birlikte vakit geçirmekten alınan keyif kaybolmuyor.

Bir Cevap Yazın