IDEAL EVLİLİK

Her aile birbirinden farklı en az iki insan demektir. Bu da bir o kadar farklı etkileşim ve de sistem anlamına gelmektedir. Her aile ve her evlilik birbirine benzeyemez. Dolayısıyla da her ailenin yaşam tarzının bir olması mümkün değildir.

Bazen “ideal evlilik”, “ideal eş” gibi tanımlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bazen kadın dergileri, bazen bazı televizyon programları ve daha çok da diziler, filmler size idealize edilmiş eş figürleri ve evlilikler gösterirler. Eşiniz onlara benzerse ancak “ideal eş” olabilir, evliliğiniz “ideal” olabilir şeklinde size yanlış mesajlar verirler. Kendinizi onlara benzettiğiniz takdirde, mutlu ve sağlıklı bir evliliğiniz olacağı algısı oluşturulur. Bu yanılgılar ise sizin evliliğinizle ilgili olumsuz düşünmeniz ve karamsarlığa kapılmanıza neden olarak aslında sizi zehirler.

Sosyal medya da bu anlamda evlilikleri olumsuz etkiliyor. Sosyal medya mecralarında yapılan aile paylaşımları mesela.. Özellikle de günümüzde türemiş olan çok takipçili fenomenlerin paylaşımları ciddi bir kitleyi etkileyip, yönlendirebiliyor. Zaman zaman da bizler komşularımızın, arkadaşlarımızın vs. çizdiği evlilik ve eş profiline bakıp onları idealize edebiliyoruz. “X çifti her hafta sonu doğa yürüyüşü yapıyor ne güzel bir evlilikleri var” “Leyla’nın kocası ona şarkı söylüyormuş tam ideal eş” gibi düşüncelerle kıyas yapmaya başlıyoruz. Oysa, evliliğimizi başka evlilikler kıyaslayıp değerlendirerek kendimize ve evliliğimize büyük haksızlık yapıyoruz. Diğer mutlu çiftlerin yaşam tarzını benimseyerek ya da onları taklit ederek değil, birbirinizin beklentilerine duyarlı davranarak ve güçlü bir iletişim kurarak evliliğinizi kendinize göre ideal bir şekilde yaşarsınız. Evlilikte önemli olan doğru iletişimi kurabilmek ve de birbirinizin ve beklentilerinizin farkında olmaktır. Ancak bu şekilde birbirimiz için “ideal eş” olabilir ve evliliğimizin idealini bulabiliriz.

Her evliliğin bir ritmi vardır, belli bir ahenkle devam eder, şarkılar gibi. Kendi şarkınızı dinleyin, kulağınıza nasıl geliyor? Eğer evliliğinizin ritmi size mutlu ve huzurlu hissettiriyorsa siz kendi idealinizi buldunuz demektir.

Nida ALTAN ATEŞ

Bir Cevap Yazın