Çiftlerin yaşadığı en önemli sorunlarından biri iletişimsizlik ya da kötü iletişimdir. İletişimin sorunlu olduğu ilişkilerde çiftler sorularını çözmekte zorlanırlar. Ayrıca birlikte keyifli vakit geçiremediklerinden ve de sohbet edemiyor olduklarından yakınırlar. Sorunlar hep vardır ve olmaya da devam edecekler. Önemli olan onlara karşı olan tutumunuz ve mücadelenizdir. İletişim kurmanıza ve de sağlıklı bir şekilde bunu sürdürmenize yardımcı olacak önerilerimizi listeledik. Sorunlarınızın çözümü olması dileğiyle..
1. Randevulaşın. Bu evin içinde ya da dışında olabilir. Burada önemli olan kendinizi bir faaliyete hazırlamaktır.
2. Birbirinizin arkadaşlarıyla ve varsa eşleriyle arkadaşlık kurmayı deneyin. Böylece ortak bir sosyal ortam oluşturursunuz.
3. Birbirinizin zevk aldığı aktiviteleri bilin ve deneyin, ortak bir hobinizi keşfedin.
4. Birbirinizin yaptığı işe ya da aktiviteye eşlik edin.
5. Rahatsız olduğunuz durumları eşinizin kendi kendine fark etmesini beklemeyin ya da imalarla ifade etmeye çalışmayın. Açık ve basit bir dille sorunlarınızı belirtin.
6. Birlikte oynayabileceğiniz bir oyun bulun. Buna internet üzerinden oynanan çevrimiçi oyunlar da dahildir.
7. Ortak rutinler oluşturun. “Haftanın bir günü sinema gecesi yapmak ya da hafta sonu varsa çocukları parka götürmek” gibi.
8. Akşam işten gelindiğinde sohbet etmek için birbirinizi zorlamayın. Aksine, yemekten sonra bir süre iletişim kurmayın.
9. Olumsuz durumları şikayet ederek dile getirmeyin. Olumsuzlukları, alternatif olumlu seçenekler sunarak talepte bulunarak değiştirmeyi deneyin.
10. Birbirinize fikirlerinizi söylerken öğüt vermediğinize emin olun. Öğüt vermek karşı tarafın iletişim kurmaktan kaçınmasına neden olur.
11. Birbirinizin hayalleri ve düşünceleri ile dalga geçmeyin. Her konuda hemfikir olmanız gerekmiyor. Hoşgörüyü kaybetmeyin.

Bir Cevap Yazın