Bu blog yazısı, kendini boşlukta hissedenler ve yönünü kaybedenler için bir nevi “iyi olma rehberi” olacak. Çünkü herkes zaman zaman böyle dönemlerden geçer. Bazen bir “şey” olur bu noktaya gelir insan, bazen de tam tersi “hiçbir şey” olmadığı için.. Bu bir süreçtir ama içinden hızlı ve güçlü çıkmak çıkabilmek için ya bir farkındalık yaşamalı insan ya da kendisi harekete geçmeli. İşte bu yazının amacı tam da o sürecin içinde kıvranırken yapılması gereken hareketler üzerine..
Birinci adım durup kendini dinlemek. Genellikle insanlar hayallerinden, amaçlarından uzaklaşınca ya da bir amacı hayali hiç olmadığından düşer bu gibi boşluklara. Öyleyse bu boşluğu doldurmanın ilk adımı durup kendini dinlemek, “ben ne istiyorum”, “ben neyi kaybettim” ve “benim varoluş amacım ne” sorularına cevap aramak ve bu cevaplarla birlikte bir hayal kurmak. Çok önemli bir ayrıntı ise, amacı ve hayali oluştururken sadece kendi arzu ve isteklerimize odaklanmaktır. Yoksa çevremizdeki insanlar ve sorumluluklarımız için yaşayan birine dönüşür ve hayattan keyif alamaz hale geliriz. (Burada sorumluluklarınızı ötelemekten bahsetmiyorum tabi ki!).
Diğer bir adım ise ertelediklerimiz; ertelediğimiz sevdiklerimiz, yapmak, gitmek, görmek isteyip de “neyse sonra..” dediklerimiz. Dönüp bir bakın ertelediğiniz ve ihmal ettiğiniz zevklerinize. Sonra bir yerden başlayın, bir liste yapıp asın hatta, uyandığınızda ilk göreceğiniz şeylerden biri olacak şekilde. Hepsini yazın listeye, izlemek isteyip de ertelediğiniz filmleri, uzun zamandır görüşemediğiniz dostlarınızı, “bir ara uğrarım” deyip de bir türlü gidemediğiniz yerleri. Onlar sizin ertelenmiş mutluluklarınız.
Başka bir adım ise yeni şeylerle haşır neşir olmak. Yani, yeni insanlar yeni yerler ve yeni deneyimler keşfetmek. Çok uzakta aramaya gerek yok, insan yıllardır yaşıyor olduğu şehirde bile hiç bilmediği, görmediği yerleri keşfedebilir. Keşfetmekten kasıt yenilemek ve yenilenmek her anlamda; evinizle ilgili, kendinizle ilgili fiziksel bir yenilik yapmak da bir keşiftir. Evde bir eşyanın yerini değiştirip oradaki duruşunu ve kullanımını keşfetmek, biraz araştırıp size iyi gelecek yeni bir hobi keşfetmek mesela. Yenilikler keşfetmek, oldukça geniş yelpazesi olan bir adım hatta macera olacak sizin için.
Benim de şahsen çok önem verdiğim bir adım da bu gibi sıkıntılı süreçler için; hareket etmek. Daha önceki blog yazısında sporun insanın bedensel sağlığı dışında psikolojik sağlığına da ne kadar iyi geldiğinden bahsetmiştik. Kaygı, stres, depresyon gibi durumlarda kendi kendinize uygulayabileceğiniz en önemli terapilerden biri spor. Ayrıca fiziksel olarak aktif olmak zihnen de aktif olmanızı sağlar ve yaşamınızda motivasyonu genel anlamda arttırır.
Sizde bir nevi detoks etkisi yapacak olan bu adımlara başlarken hep en basitinden, en kolayından ve ulaşılabilir olanından başlamayı unutmayın. Her şeyi birden yapmak kimse için mümkün değildir. Burada önemli olan kendinize iyi gelmektir sonuçta. Boşluktan bir an önce kurtulacağım diye her şeye birden saldırmadan, yayarak ve keyfini çıkararak yaşayın. Bir yere yetişmiyorsunuz ve asla geç kalmadınız.

Bir Cevap Yazın