Neden Evlilikler Bu Kadar Sorunlu?
İnsanlar; aşkla, sevgiyle, büyük heyecanlarla, beklentilerle ve hayallerle evlenip sonrasında nasıl ve neden bu kadar mutsuz oluyorlar? O kadar güzel ve yoğun duygulara rağmen niye bugün bu kadar mutsuz çift ve evlilik var? Aslında cevaplar açık bir şekilde soruların içinde..
Mutsuz evliliklere ve o evliliklerde yaşanan sorunlara baktığımızda oldukça benzer şeyler görüyoruz aslında. O büyük heyecanlarla, beklentilerle ve hayallerle evlenen insanlar evlendikten sonra bir o kadar büyük hayal kırıklıkları yaşıyorlar. Evliliği biraz gözümüzde büyüterek yetişiyoruz. İnsanların evliliğe yüklediği anlamlar; görsel medyada, sosyal medyada, insanlar arasında idealize edilmiş evlilik ve eş profillerinin oluşturulmuş olması gibi faktörler insanlarda belli bir evlilik algısının oluşmasına neden oluyor. İdeal erkek şöyledir, ideal kadın böyledir, ideal evlilikler şöyle olur vs vs diye uzayıp giden bir liste var ve maalesef bu liste bizim algımızı yönetiyor. Eşimiz, evliliğimiz öyle olursa mutlu olurmuşuz gibi düşünüp buna inanmaya başlıyoruz. İnandığımız için de, o kalıplara girmeye çalışıyoruz. Evliliğimizi o “ideal” kabul edilen kalıba sokamayınca da hayal kırıklığına uğruyoruz. Bir de tabi evlenince dünyamızın çok değişeceğine inanıyoruz ya da inandırılıyoruz bir şekilde. Sanki evlendikten sonra boyut değiştirecekmişiz gibi, evlilik büyülü bir dünyaymış gibi.. Evlilikle ilgili gerçekçilikten uzak hayalperest yaklaşımlara sahip olmak ve evliliğe büyük anlamlar yüklemenin sonucu bir o kadar büyük hayal kırıklıkları oluyor.
Evlilikte olduğu gibi partneriyle ilgili de hayalperest tutumlara sahip oluyor evlenince mutsuz ve tatminsiz olan insanlar. Olduğu gibi kabul ederek değil, olduracağı şekli hayal ederek evleniyorlar. Bazı çiftlerim, eşlerini sürekli şikayet etme eğiliminde oluyorlar, yapmadıkları ya da yaptıkları bazı şeyler nedeniyle. Onlara, evlilikten öncesini sorduğumda, partnerlerinin tutumunun o zamanlarda da aynı olduğunu görüyorum. Yani danışanlarım evlenmeden önce gerçekçi olmayan bir beklentiye girmişler. Örneğin, eşinin çok fazla maç izlemesinden yakınan bir danışanıma evlenmeden öncesini sorduğumda partnerinin o zamanlarda da sık maç izlediğini ve futbolu çok sevdiğini öğreniyorum.
Evlilikte orta yol bulmak önemlidir ve karşılıklı fedakarlık yapmak gerekir. Şayet rahatsız olunan bir durum varsa evliliğin bu durumu yok edeceği gibi hayalperest bir yaklaşıma sahip olmak sonrasında ciddi hayal kırıklığına neden olmakta. Bu nedenle, kişi partnerinde olumsuzluk olarak gördüğü şeyleri evlenmeden önce konuşup orta yol bulmalı, özellikle karşılıklı olarak tolere edilemeyecek durumlar konuşulmalı. Kısaca, hayalperest pembe beklentilerin, evliliğe yüklenmiş abartılı anlamların ve gerçeklikten uzaklaşmanın acı sonucu hayal kırıklıklarıdır. Hayal kırıklıkları ise mutlu evliliğin en büyük düşmanlarından biridir. Mutlu ve sağlıklı evlilik diye bir şey vardır ve gayet mümkündür, her şeyin konuşulabildiği bir ilişki kurulduğu, farkındalığın yüksek olduğu bilinçli evliliklerle.

Bir Cevap Yazın