Neden ve Ne Zaman Yaşam Koçu?!

Yaşı, yaşam tarzı, cinsiyeti ve mesleği ne olursa olsun insanın hayatının bir döneminde bir yaşam koçuna ihtiyacı olabilir. Öncelikle, kafa karıştıran ve çoğunlukla anlaşılamayan konuyla; “yaşam koçu”nun ne olduğu -ne yaptığı ve de neleri yapmadığı- ile başlayalım.

Yaşam koçu bir psikolog, psikiyatrist veya psikolojik danışman vb. değildir; teşhis koymaz(koyamaz), tedavi etmez(edemez) ve terapi yapmaz(yapamaz). Dolasıyla, psikolojik bir rahatsızlığınız varsa görüşmeniz gereken kişi bir yaşam koçu değildir. Yaşam koçunun görevleri bu anlamda bazen karıştırılabilmektedir, hatta bunları yapabileceğini söyleyen bir yaşam koçuna denk gelirseniz bilin ki haddini aşmıştır ve size yarardan çok zararı olabilir uzak durmanızı tavsiye ederiz. Fakat yaşam koçu, bireyle çalıştığı için insan bilimleri(psikoloji, sosyoloji vb..) ile ilgilenen meslek gruplarının bu “mesleği” yapması daha doğru ve yaralı olur diyebiliriz. İnsan psikolojisini, yapısını ve bireyin gelişim evrelerini iyi bilen bir yaşam koçu elbette ki birey için daha yararlı olacaktır.

Peki öyleyse, yaşam koçu ne yapar? Bazen bir yere varmak ister fakat nasıl gideceğimizi tam olarak bilemeyebilirsiniz ya da gidecek gücü bir şekilde kendinizde bulamayabilirsiniz. Bir hedefiniz vardır mesela ama o hedefe gidecek belki motivasyonunuz, enerjiniz yoktur belki de nasıl gideceğinizi, ulaşacağınızı gösteren bir haritanız. Potansiyelinizi ortaya çıkaramamış olabilir ve bunu nasıl yapacağınızı da bilmiyor olabilirsiniz. Burada yaşam koçunun görevi maksimizasyondur. Sizin hedefinize yönelik hayatınızı ve kendinizi düzenleyip, planlamanıza yardımcı olurken kendinizi ve potansiyelinizi fark etmenize de yardımcı olacaktır.

Yaşam koçuna sadece hedefleri olan insanlar ihtiyaç duymazlar. Kimi zaman insanlar değiştiremeyecekleri koşulların içinde bulunurlar. Bu durumda kişinin kendi konforu ve sağlığı için hem bu koşullara adapte olması ve hem de bu çerçevede kendi yerini bulması gerekebilir. Mutluluk içten gelen bir enerjidir, dışsal faktörlerden etkilense de kaynağı içimizde olan bir madendir. Dolayısıyla bazen durup kendimizi dinlemek aradığımızı kendi içimizde bulmaya yardımcı olacaktır. Burada da yaşam koçunun görevi optimizasyondur. Bireye bulunduğu koşullara adapte olması ve aradığı o enerjiyi burada bulması konusunda yardımcı olur.

Kısaca yaşam koçu, böyle zamanlarda, -bu iş hayatınız, okul hayatınız ya da özel hayatınız olabilir- destek hissettiğiniz sürece size bir nevi yol arkadaşlığı yapacaktır. Bu paragrafları okuduğunuzda kendinizden bahsedildiğini hissettiyseniz bir şekilde, böyle bir yol arkadaşı edinmeniz hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Merkezimizde; kurumsal koçluk, yaşam koçluğu ve öğrenci koçluğu alanlarında, tecrübeli koçlarımızdan destek alabilirsiniz.

Psikolog Nida Altan Ateş

Bir Cevap Yazın