Toplumda sağlıksız psikolojiye sahip bireyler, sandığımızdan çok daha fazlalar. Kimi, durumunun farkında ve destek almaya çalışıyor kimi ise iyi kötü hayatını sürdürmeye. Fakat bu insanlar farkında olarak ya da olmayarak etrafındakilere de bazen psikolojik bazen fiziksel zararlar veriyorlar.
Ruhsal olarak sorunlu biri düşünün ki okulda öğretmenlik yapıyor. Kaç öğrencinin ruhsal sağlığını olumsuz etkileyecektir kim bilir. Ya da yine sorunlu bir psikolojiye sahip bireyin bir işyerinde yönetici olduğunu düşünün, kaç tane çalışanın ruhsal dengesini bozacaktır bilemeyiz. Bir de aile kurduklarını düşünelim. Sağlıksız bir aile yapısı oluşturacağından o ailede yetişecek bireylerin de ruhsal, psikolojik anlamda sağlıksız olmaları oldukça muhtemeldir. Zaten psikolojik olarak sağlıksız diye nitelediğimiz bu insanların da geçmişlerine dönüp baktığımızda gördüğümüz manzara da sağlıksız aile yapısı değil midir? Yani bu bir nevi kısır döngü oluşturup sağlıksız aileler sağlıksız bireylerin yetişmesine neden oluyor ve o sağlıksız bireyler yine sağlıksız aile yapıları oluşturuyorlar. Dolayısıyla da bu döngüdeki bir toplumun sağlıklı bir toplum olması da beklenemiyor.
İşte bu döngüsel sorun, benim psikolog olduktan sonra eğitimime ve çalışmalarıma aile danışmanlığı alanında devam etme nedenimdir. Bir aileye dokunmak ve bir aileyi iyileştirmek o ailenin tüm üyelerin dokunmuş olmak ve iyileştirmek demektir. Bir bireyi yaşadığı aileden ya da toplumdan soyutlayarak tedavi etmek yetersizdir. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir aile yapısına sahip olan bir birey, dışarıdaki hayatında (okul, iş veya arkadaşlarıyla) yaşadığı olumsuzluklarla başa çıkma konusunda daha başarılıdır.
Günümüzde ailelere yönelik pek çok destekleyici çalışmalar yapılmaktadır. Aile danışmanlığı ve evlilik terapisi gibi hizmet alanlarının dışında henüz aile kurulmadan temelini sağlam atmak adına evlilik okulları ve evlilik öncesi eğitimler bulunmaktadır. Bazı belediyeler ücretsiz evlilik okulları açarken, günümüzde birçok danışmanlık merkezi evlilik öncesi danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır. Bu tür eğitimler ve destekler, daha bilinçli ve sağlıklı aileler kurulmasını sağlayarak sağlıklı aileden sağlıklı topluma giden yolda ciddi yarar sağlayacak adımlardır.
Kurumumuzda evlilik öncesi danışmanlık hizmeti ve evliliğe hazırlık grup eğitimleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın