Çocukların okula adım attıkları ilk günden itibaren rekabet dolu sınav maratonları başlıyor. Bu maraton genç yetişkinlik dönemlerine kadar devam ederken eğitim hayatlarına devam etmek isteyenler için belki de hiç bitmiyor. Eğitim hayatlarında lise, üniversite gibi her bir geçiş bir sınavla belirleniyor. Hatta bununla da kalmayıp üniversiteden sonra devlet sektöründe çalışmak isteyenlerin tüm akademik başarıları ve geçmişi göz ardı edilerek yine kaderleri tek bir sınavla belirleniyor.
Eğitim sistemine maalesef müdahale edemiyoruz. Fakat bu süreçte yıpranan ve psikolojik baskıya uğrayan çocuk ve gençlerimize destek olabiliriz. Elbette, ebeveynlerin de çocukları ile birlikte kaygı ve stres seviyeleri yükseliyor. Çocuklarının geleceği için kaygılanan anne babalar farkında olmadan çocuklarının streslerini daha da arttırıyorlar. Yüksek sınav kaygısı taşıyan çocuklar, stresin etkisi ile bazı duygusal, zihinsel ve fizyolojik sorunlarla mücadele etmek durumunda kalıyorlar. Bu durum, onların hem sağlığını hem de başarısını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, bu süreçte ebeveynlerin tutumları ve destekleri oldukça önem taşıyor.
Anne baba olarak, öncelikle yapılabilecek en önemli şey çocuklarınıza, onları koşulsuz sevdiğinizi göstermektir. Bazı çocuklar başarılı olmadıklarında sevilmeyeceklerine inanıyorlar, bu da hem çocuğun başarısına hem de ailesi ile ilişkilerine zarar veriyor. Kıyas yapmaktan da kaçınmak gerekiyor. Zaten okulda rekabet ve kıyasla mücadele eden çocuklar için evde de aynı sorunla karşılaşmak psikolojik olarak oldukça yıpratıcı oluyor. Burada sadece arkadaşları değil; kardeş ve kuzen gibi akrabalarla da kıyas yapmak çocuk için yıkıcı bir durum. Aile içinde sağlıklı iletişim kurmak da sınav kaygısını azaltmak adına oldukça etkili. Anne babası ile konuşabilen ve kendini rahat ifade edebilen çocuk ve gençlerin özgüvenleri daha yüksek oluyor.
Sınav kaygısı bulunduğumuz dönemde pek çok öğrencinin karşılaştığı bir problem. Bu dönemde ailenin üzerine düşün en önemli ve yararlı görev ise manevi ve duygusal desteğini eksik etmemek ve her koşulda onların yanında olacağını çocuklarına göstermektir. Bunların yanı sıra, egzersiz yapmaya teşvik etmek ve zevk alacakları etkinlik ve hobiler edinmelerini sağlamak da öğrencilerin stres seviyelerini azalmak da oldukça etkili.

Bir Cevap Yazın