Sorunlu Ailelerin Küçük Mağdurları

Aile içinde problemleri halı altına süpürmek ya da o şekilde yaşamaya alışmak daha doğrusu alışmaya çalışmak aile bireylerinin yaşam kalitesini düşürür. Mücadele etmek konfor alanından çıkmayı gerektirdiği için insanlar görmezden gelmeyi tercih ederler çoğu zaman. Oysa, bu durum hayatı daha da zorlaştırır. Birey bir süre sonra yaşama sevincini ve enerjisini yitirebilir.

Ailesinde ve evliliğinde sorun yaşayanlar, iş, okul, arkadaş ortamı gibi sosyal hayatının diğer alanlarında çok başarılı ve doyumlu dahi olsalar tam anlamıyla mutlu ve huzurlu olmakta zorlanırlar. Aile insanın hayatındaki en önemli yapı, kurumdur. Aile huzuru ise iç huzur gibidir, eksikliği dışarıdan farklı bir yerden kapatılamaz. Bir çocuk ailesinde koşulsuz sevgi ve mutluluktan yoksun, eşler uyumu ve huzuru yakalayamamış ise bu eksiklikleri dışarıdan tamamlamak mümkün değildir. O yüzden, ailede varsa çözülemeyen çatışmalar her şeyden önce onunla mücadele etmek gerekir.

Güçlü sağlıklı ailelere sahip bireyler iş, arkadaş, eğitim hayatındaki sorunlar yüzünden yıkılmazlar, aksine dışarıdan gelen başarısızlık ve üzücü şeylere daha güçlü bir göğüs gererler. Bugün psikolojik sorunlar yaşayan bireylere baktığımızda, büyük oranda sorunların temelinin çocuk yaşlardayken ailede yaşanmış olumsuzluklara dayandığını görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre ebeveynleri boşanmış çocuklar dahi psikolojik olarak, ebeveynleri sürekli tartışan ve geçinemeyen çocuklara göre daha sağlıklılar. Kötü giden evliliklerin en büyük mağduru hep çocuklardır. Sorunlarını çözmeye çalışmayan ya da çözemeyen çiftler en büyük zararı aslında en çok önemsediklerine yani çocuklarına verdiklerinin farkında değiller.

Nida ALTAN ATEŞ

Bir Cevap Yazın