Bugün üniversite sınavına girmiş pek çok öğrencinin merakla beklediği sonuçlar açıklandı. Her yıl olduğu gibi bir grup hedeflerine yaklaştığı için sevinirken, bir grup için de hayal kırıklığı oldu.
Her yıl bu yüzden, binlerce öğrenci kaygı bozukluğu ve stres problemleri ile mücadele ediyor. Lise öğrencileri belki de bu yüzden hayatlarının en zor dönemini yaşıyorlar. Eğitim sisteminin, okulların ve maalesef bazen de ebeveynler ve öğretmenlerin de katkısı ile sınav öğrencilerin gözünde büyüyor da büyüyor. Pek çok öğrenci kaderlerinin bu sınavın elinde olduğunu düşünüyor.
Sevgili öğrenciler, tut ki sınavda istediğiniz başarıyı elde edemediniz. Sandığınız gibi dünyanın sonu olmayacak. Ayrıca hayattaki başarınız da bu sınavla ölçülmeyecek. Bu sınav sizin yapacağınız meslekte ve hayatınızın geri kalanında ne kadar başarılı ve mutlu olacağınıza dair herhangi bir öngörüde de bulunamıyor. Ayrıca sonsuz kere girme hakkınız olan sınavdaki bir başarısızlık ya da belki daha fazla başarısızlık sizin bundan sonra da başarısız olacağınız anlamına gelmiyor. Bu gibi sınavlarda hayal kırıklığına uğramış öğrenciler için:
1) Bugün (yani sınav sonucunu öğrendiğiniz gün), insanlara açıklama yapmaya çalışmayın.
2) Kendiniz için bir şeyler yapın, evden çıkın derin nefes alın sakin bir yürüyüş yapın mesela.
3) Size iyi gelecek insanlarla görüşün.
4) Şunu asla unutmayın henüz çok gençsiniz ve hiçbir yere geç kalmıyorsunuz.
Hepimiz hayatımız boyunca pek başarısızlık deneyimledik ve muhtemelen ölene kadar da bunu pek çok kez yapacağız. Yukarıdaki maddeleri uygulayıp birkaç gün sonra kendinizi hazır hissettiğinizde o başarısızlıktan faydalanmaya başlayacaksınız. Çünkü her başarısızlık bize nasıl başarabileceğimiz konusunda ipucular verir. Artık neyi nasıl yapmamanız gerektiğini bilerek işe girişeceksiniz. Bir sınavı kazanamamış olmak tamamen kaybettiğiniz anlamına gelmez. Pes ettiğiniz zaman kaybedersiniz, başarısız olduğunuz zaman değil.

Bir Cevap Yazın